A HÚSVÉTI IDŐSZAK
TANÍTÁS A SZENT ÖTVENNAPRÓL


Húsvétot, az Ünnepek Ünnepét nem csak hét, hanem hétszer hét napon át ünnepli az Egyház, majd az ötvenedik napon megtartja Krisztus búcsú-ígérete teljesedésének napját, Pünkösd ünnepét. (Ötvenedik = görög szóval: "Pentacostes". Ebből ered a magyar "Pünkösd" elnevezés).
A kiterjesztett ünneplés értelme az, hogy a főünnep gazdag, egyszerre átfoghatatlan tartalmát ismételten, más-más elemét kiemelve szemlélhessük, s kegyelmei egészen átjárjanak minket, mielőtt visszatérünk az igazi hétköznapok sorába. A húsvéti szent időszak nyolc vasárnapból áll: első a Húsvétvasárnap, majd folyamatosan számozva a 2- 7., végül Pünkösd vasárnapja. A negyvenedik napra esik Urunk Mennybemenetelének főünnepe (melyet Magyarországon ez idő szerint a rákövetkező vasárnapon tartunk).

   
 
Melyek a húsvéti időszak fő gondolatkörei?
1. A megváltással és feltámadással feltárta nekünk Krisztus az ő kimondhatatlan gazdagságát, kegyelmi ajándékait, s e gazdagságot az Egyház kincsestárában halmozta föl nekünk. A Szentírás szívesen használja ennek jelzéséül az "ország, birodalom, város" képeket. Krisztus is többnyire az "Isten országa, mennyek országa" megjelölést használta az általa hozott megváltásra. Ezért énekeljük: "JERTEK, ATYÁM ÁLDOTTAI, ÉS VEGYÉTEK AZ ORSZÁGOT...". Ezért olvassa az Egyház a Jelenések Könyvét, ennek az országnak életéről szóló látomásokat. S ezért térünk vissza a szentségeknek, a kegyelemnek, a feltámadás ígéretének és más húsvéti javaknak dicséretéhez.
2. Mint a tanítványok, úgy mi is csak a feltámadás fényében értjük meg igazán Krisztust, az ő személyét, tanítását és műveit. Ezért énekeljük: "ÉN VAGYOK A JÓ PÁSZTOR...", mi az ő nyája vagyunk. mely megismeri és követi "pásztorának hangját" (Ján 10,3-5). Ezért olvastatja az Egyház ebben az időben a búcsúbeszédről szóló evangéliumi szakaszokat. Ezért szemléli és dicsőíti szívesen és sokféle képben az ő megdicsőült Urát és Fejét.
3. A Húsvét egyben kötelezettség is az Egyház számára: el kell vinnie a feltámadás jóhírét az egész világnak. Ezért énekeljük: "ÖRVENDEZŐ SZÓVAL HIRDESSÉTEK A FÖLDNEK VÉGSŐ HATÁRÁIG: SZABADDÁ TETTE AZ ÚR AZ Ő NÉPÉT...". Ezért olvassa e szent időben az Egyház folyamatosan az Apostolok Cselekedeteinek, az ősegyház missziós életének történetét.
   
 
Hogyan tartsuk meg a húsvéti szent Ötvennapot?

Sajnos a modern élet túl gyorsan visszazökkenti az embert a hétköznapokba. Tudatosan kell tehát megteremtenünk magunkban azt a belső szentélyt, melyben fenn tudjuk tartani az ünnep szellemét. Egyéni vallási életünkben: a húsvéti zsolozsmák, imádságok végzésével, az Apostolok Cselekedeteinek és a Jelenések Könyvének, valamint más alkalmas könyveknek olvasásával mélyedjünk el a húsvéti események értelmében. Ne szűnjék meg ajkunkon az allelujának és hálaadásnak szava. Még a megújuló természetnek, a virágoknak és zöld fáknak szeretetét, gondozását, továbbá a társas életnek, közös étkezéseknek élvezetét is összekapcsolhatjuk ezzel a húsvéti örömmel.
Vegyünk részt minél bőségesebben az Egyház húsvéti örömében. Ezt hirdeti a fehér miseruha, a virágokkal díszített templom. Az üres szentsír, rajta a felírás: FÖLTÁMADOTT, fölötte a győzedelmes Kereszt legyen egészen Pünkösdig látható emlékezete a húsvéti titoknak, éppúgy, mint a karácsonyi idő alatt a betlehem. A kiemelt helyen álló, virágokkal körülvett húsvéti Gyertya, melynek lángja Pünkösdig ég, továbbá a feltámadt Üdvözítő győzelmi szobra is erre emlékeztet.
Különösen illik Húsvéthoz, hogy az egész idő alatt - akár több misét is - minden vasárnap ünnepélyesebb formában (gyertyával, tömjénnel) és énekelt miseként végezzenek. Sokfelé a világon az időszak minden vasárnapi nagymiséjét kiskörmenettel vezetik be. A húsvéti örömet hirdeti a misében a két alleluja, az egész időszakon át tartott húsvéti énekek, s a különleges szépségű húsvéti vesperások.

Az elsőáldozásról. Nagyon is illő, hogy az elsőáldozást ne más időkben rendezzék a plébániák, hanem a szent Ötvennap alatt. Az Eukarisztia Krisztus húsvéti ajándéka, igazi húsvéti szentség, - ezért is kell kötelező áldozásunkat éppen a húsvéti időben elvégeznünk. Az elsőáldozáshoz készülődő, a nagyböjtben felkészített, esetleg a hívek előtt vizsgázó gyermekek ugyanazt a szerepet tölthetik be a mai plébánia életében, mint töltötték az ősegyházban a hittanulók, a húsvétkor kereszteltek. Ápoljuk a húsvéti elsőáldozás gondolatát, s elhagyása helyett inkább építsük össze minél jobban a húsvét ünneplésével.

A májusi litániák. Bár nem tartoznak tartalmilag a húsvéti időhöz, sőt egyes helyeken sajnos el is homályosítják annak jelentőségét, régi szép szokás Máriáról, a Feltámadottnak édesanyjáról való esténkénti megemlékezés május hónapban.

Kiskörmenet a húsvéti vasárnapokon


Szép régi szokás e kiskörmenet, melynek értelme egyrészt az, hogy a Húsvét ünnepélyességét az egész időn át fenntartsa, másrészt az, hogy a feltámadás fényében dicsőítse az üdvösségszerző szent Keresztet. A pap és kísérete az egész Ötvennapon át meghagyott, feldíszített szentsírhoz vonul. Közben az "Üdvözlégy, fényes Nap" kezdetű éneket énekeljük, vagy a következőt:

   
 
A Szent Kereszt húsvéti dicsérete ("Crucem sanctam subiit").
 

(1. zsoltártónus)

V/ Az Úr országol, ékességbe / öltözött * hatalomba öltözött és erővel övezte fel / magát. SZENT KERESZTJÉT.
Megemlékező könyörgés a szentsírnál:
Ministránsok: Mondjátok el a nemzeteknek, alleluja,
Nép: Hogy az Úr a keresztfáról országol, alleluja.
Pap: Könyörögjünk! Védelmezz minket, Urunk, sokszor tapasztalt atyai kegyességeddel, hogy mi, akik Egyszülötted kínszenvedése által lettünk megváltva, az ő föltámadásán vigadozzunk. Aki élsz és uralkodol mindörökkön-örökké. - Amen.
Ezután a pap a szentélybe vonul, miközben a mise Introitusát énekeljük. A mise rögtön a Gloriával kezdődik.

A húsvéti vasárnapok miséi

Az egész időszakban énekelhetjük húsvétvasárnap énekeit, vagy válogathatunk az alábbi Introitusokból és Communiókból.

Introitus VENITE BENEDICTI (Máté 2,34)

 

Főként Húsvét 2-3. vasárnapjára. Az "ország, mely nekünk készíttetett": a megváltás javainak összessége, melyet Húsvét misztériumai által szerzett nekünk az Úr.

   

(4. zsoltár tónus)
117. zs.: Hálát adjatok az Úrnak, / mert jó * mert az ő irgalmassága örökké / való. 2. Nyissátok meg az igazság kapuit + belépek és magasztalom az / Urat * ez az Úr kapuja, az igazak lépnek be / rajta. 3. Ez az a nap, melyet az Úr szerzett / nekünk * örvendezzünk és vigadjunk / rajta. ANT. Dicsőség az Atyának és Fiúnak * és Szentlélek / Istennek. Miképpen kezdetben vala, most és / mindenkor * és mindörökkön örökké, / Amen. ANT.

Vagy más Introitus: PASTOR BONUS (Ján 10,11)

 
Főként Húsvét 4. vasárnapjára. Krisztus a jó Pásztor, aki húsvétkor életét adta értünk, a kegyelemnek, Egyházának, tanításának, szentségeinek dús legelőjére vezetett, feltámadásával elvette a haláltól való félelmet, s a szentmisében asztalt terít nekünk, a mennyei lakoma előképeként.
   

(5. zsoltártónus)
22.zs: .Az Úr az én pásztorom, nincsen hiányom / semmiben * zöldellő réteken ád helyet / nékem. 2. Csöndes folyóvizek mellett nevelt föl / engem * felüdítette az én / lelkemet. (ANT.) 3. Ha a halál völgyében járok is, nem félek a / rossztól * mert Te ott vagy / velem. 4. Asztalt terítesz / nekem * hogy szorongatóim szégyent / valljanak. ANT. Dicsőség az Atyának és / Fiúnak * és Szentlélek / Istennek. Miképpen kezdetben vala, most és / mindenkor * és mindörökkön örökké / amen. ANT.

Vagy más Introitus: VOCEM IUCUNDITATIS (Iz. 48,50)

 

Elsősorban Húsvét 5-6. vasárnapján. Az Egyház egész élete tanúságtétel a Szabadító Krisztus félelmes fönségű művei, húsvéti misztériumai mellett.

   

(3.zsoltártónus)
65. zs.: Ujjongjatok az Istennek, minden / földek * zsoltárt zengjetek az ő fölséges nevének. 2. Adjátok meg a dicséretet dicsőségének + mondjátok az Is/tennek mily félelmetesek a te műveid, / Urunk ! 3. A te erődnek nagysága / miatt * minden ellenséged meghódol / néked. ANT. Dicsőség az Atyának és Fi/únak és Szentlélek / Istennek. Miképpen kezdetben vala, most és min/denkor * és mindörökkön örökké / amen. ANT.
Vagy a húsvétvasárnapi Introitus: Feltámadtam

Communio PACEM MEAM (Ján 14,27)

 
A béke: a rendből áradó nyugalom. Megváltónk helyreállította a rendet Isten és az ember között, s feltámadása óta ennek a rendnek nyugalma árad szét az Egyházban. E békességet - mely kisugárzik az ember belső világára, s az ember és ember közti rendre is - táplálja és biztosítja a szentáldozás.
   

(6.zsoltártónus)
117. zs.: Hálát adjatok az Úrnak, / mert jó * mert az ő irgalmassága örökké/való. 2. Az Úr jobbja győzelmet szerzett + az Úr jobbja felmagasztalt / engem * az Úr jobbja győzelmet / szerzett. ANT. 3. Nem halok meg, hanem / élek * és hirdetem az Úrnak / műveit. 4. A Kő, melyet megvetettek az / építők * az lett most Szeglet/kővé. ANT. 5. Az Úrnak / műve ez * és csodálatos a mi szemeink / előtt. 6. Ez az a nap, melyet az Úr szerzett / nekünk * örvendezzünk és vigadjunk / rajta. ANT. 7. Tartsatok ünnepet lombos / ágakkal * föl, egészen a magas / oltárig. 8. Hálát adjatok az Úrnak, / mert jó * mert az ő irgalmassága örökké/való. ANT.

Vagy más Communio: CANTATE DOMINO (95. zsolt. 2.)

 
"Aki szeret, az énekel" - mondja Szent Ágoston. Öntsük most, az áldozás alatt énekbe szeretetünket, azt a mély, kegyelmi közösségen alapuló szeretetet, amelyről az evangélium beszélt.
   

(6. zsoltártónus) A 117. zsoltár verseivel

Vagy más Communio: NON VOS RELINQUAM (Ján 14,18)

 
Mennybemenetel ünnepére készülődve különösen időszerű Urunk biztatása: velünk marad, mint mennyei Közbenjárónk, velünk marad Egyházában, velünk marad a Szentlélek által, velünk marad a szentmisében, s ismét eljön hozzánk - most, a szentáldozásban, mely eszkatológikus (világvégi) eljövetelének előképe.
 

(6. zsoltártónus) A 117. zsoltár verseivel
Vagy a húsvétvasárnapi Communio: A mi húsvéti Bárányunk.

A húsvéti vasárnapok sora

VASÁRNAP HÚSVÉT NYOLCADÁBAN
(Húsvét II. vasárnapja, magyar népi nevén: Fehérvasárnap)
Az ünnep nevét az magyarázza, hogy a megkereszteltek eddig a napig hordták a keresztelési ruhát. Sok helyütt ez az elsőáldozás napja. A napi evangéliumban hármas örömhírt hallunk: Krisztus először jelent meg megújult, szellemi - de a szenvedés sebeit megőrző - testében apostolai előtt. Átadta nekik a megváltó halál első gyümölcsét, a bűnbocsánat hatalmát, s ezzel megnyitotta a kegyelem országát, mely "nekünk készíttetett a világ kezdetétől". Húsvét után nyolc nappal, tehát éppen a mai napon, Tamás kételkedését hitre fordította, hogy ezzel nekünk, késői utódoknak is erős bizonyítékot adjon feltámadásáról.

Introitus: Feltámadtam, vagy: Jertek, Atyám áldottai.

Olvasmányközi énekek:
A/1. ALLELUJA (Máté 28,7). V. Az én feltámadásom / napján * előttetek megyek Galile/ába. Alleluja.
VAGY:
A/2. EZ AZ A NAP. V. Mondja most az ő népe: mert jó! * mert az ő irgalmassága örökkévaló. EZ AZ A NAP...
B. ALLELUJA (Ján 20,26). V. Nyolc nap után, míg az ajtók zárva voltak + megállott Jézus tanítványai között és / így szólt: * "Békesség / nektek!" Alleluja.
Utána énekelhető: Victimae paschali.
Communio: Pascha nostrum, vagy Pacem meam.

HUSVÉT III. VASÁRNAPJA
Az evangélium Jézus megjelenéseinek sorát folytatva elbeszéli, miként erősítette meg az apostolokat feltámadása utáni negyven nap alatt, s miként adta meg utolsó tanításait és egyházalapító intézkedéseit. - Introitus: Feltámadtam vagy Venite benedicti.

Olvasmányközi énekek:
A/1. ALLELUJA (Luk 24,35). V. Megismerték a tanítványok az / Urat * a kenyér/törésben. Alleluja.
VAGY:
A/2. EZ AZ A NAP. Az Úr jobbja győzelmet szerzett * az Úr jobbja felmagasztalt engem. EZ AZ A NAP...
B/ ALLELUJA (Luk 24,46). V. Szenvednie kellett Krisztusnak + és feltámadnia a / halálból * és úgy menni be az ő dicsősé/gébe.
Alleluja. Utána énekelhető: Victimae paschali laudes.
Communio: Pascha nostrum, vagy Pacem meam.

HÚSVÉT IV. VASÁRNAPJA
Az őskeresztények kedves Krisztus-képe: a Jó Pásztor. Nagypéntek után nem kell magyarázni, ki az a jó Pásztor, aki életét adja juhaiért. A szeretetnek kölcsönös voltára akar rámutatni a liturgia, amikor elmondja, hogy nemcsak a Pásztor ismeri juhait (az Úr ismer tehát engem is!), hanem a juhok is ismerik és követik őt. A szentmise különösképpen tanúbizonysága Pásztorunk gondoskodó szeretetének: szent legelő ez, melyen igéjének és az Eukarisztiának ételével-italával táplál minket. Ha a Jó Pásztornak ezt a szeretetét megértjük, kell, hogy állandó húsvéti öröm töltse el szívünket. Introitus Feltámadtam vagy Pastor bonus.

Olvasmányközi énekek
A/1. ALLELUJA (110. zsolt. 9). V. Váltságot küldött / az Úr * váltságot az ő / népének. Alleluja.
VAGY:
A/2. EZ AZ A NAP . V. A Kő, amelyet az építők elvetettek * az lett most Szegletkővé. EZ AZ A NAP...
B. ALLELUJA (Ján 10,14). V. Én vagyok a jó Pásztor + és az én juhaimat / ismerem * és ismernek engem / enyéim. Alleluja. - Utána énekelhető: Victimae paschali laudes.
Communio: Pascha nostrum vagy Cantate Domino.

HÚSVÉT V. VASÁRNAPJA
Az Egyház ma megkezdi Jézus búcsúbeszédének olvasását. Hallgassuk figyelemmel, mivel ő mondta: az enyéim megismerik az én szavamat. - Introitus: Feltámadtam vagy Pastor bonus.

Olvasmányközi énekek
A/l. ALLELUJA (117. zsolt. 16). V. Az Úr jobbja győzelmet / szerzett * az Úr jobbja fölmagasztalt / engem. Alleluja. VAGY:
A/2. EZ AZ A NAP. V. Mindez az Úrnak műve * és csodálatos a mi szemeink előtt. EZ AZ A NAP.
B. ALLELUJA (Róm 6,9). V. Krisztus a halálból föltámadván már / meg nem hal * a halál többé nem uralkodik / rajta. Alleluja. Utána énekelhető: Victimae paschali laudes.
Communio: Pascha nostrum vagy Cantate Domino. B évben: Ego sum vitis vera.

HÚSVÉT VI. VASÁRNAPJA
Folytatjuk a Búcsúbeszéd olvasását. Most már a Szentlélek eljövetelére is utal benne Jézus. Az a szeretetkötelék, mely Krisztus és köztünk a kegyelem által létesült, a szentmisében lesz mind szorosabbá, a Szentlélek munkálkodása által lesz erősebbé, s Urunk parancsainak megtartásában lesz gyümölcsözővé. - Feltámadtam vagy Vocem iucunditatis.

Olvasmányközi énekek:
A/1. ALLELUJA. Föltámadott Krisztus és megvilágosított / minket * kiket megváltott szent vére / árán. Alleluja. VAGY:
A/2. EZ AZ A NAP. V. Áldott, aki jön az Úr nevében * az Isten, az Úr, ki megvilágosított fényével minket. EZ AZ A NAP...
B. ALLELUJA (Ján 16,28). V. Kijöttem az Atyától és e világra / jöttem * ismét elhagyom a világot és az Atyához / megyek. Alleluja. Utána énekelhető: Victimae paschali laudes.
Communio: Pascha nostrum vagy Non vos relinquam.

Időszaki olvasmányközi énekek a húsvéti időre

Allelujás zsoltár

(6.zsoltártónus)
106. zs. Áldjátok az Urat, mert nagy az ő / jósága, - mert örökké él az ő / irgalma. 2. Így szóljanak, akiket az Úr / megváltott, - és összegyűjtött a nemzetek / közül. 3. Gyötrelmükben kiáltottak az / Úrhoz, - és szorongatásukból kihozta / őket. 4. Sötétségből és a halál árnyékából az Isten kihozta / őket, - és rabságuk bilincsét / szétzúzta. 5. Áldjátok tehát az Urat, mert / irgalmas, - az emberek fiai között csodákat / művelt.

Forrás: Éneklő Egyház