URUNK MEGJELENÉSE (VÍZKERESZT, EPIFÁNIA) - FŐÜNNEP, FEHÉR

 

A karácsonyi időszak második nagy ünnepe. Egyike a legrégibb ünnepeinknek, keletről terjedt el az egész Egyházban. A keleti és a nyugati egyház egyaránt január 6-án tartja. Magyarországon ez idő szerint a jan. 2. és 8. közé eső vasárnapon ünnepeljük. Az EPIFÁNIA szó megjelenést, megnyilvánulást, látogatást jelent. Amikor Krisztus megszületett, akkor Isten bevonult a földi világba, a történelembe. Nem azért, hogy belemerüljön, hanem hogy magához emelje az emberiséget. Jézusban rejtőzködött ugyan az isteni mindenhatóság, de egy-egy pillanatban átfénylik emberi természetén, kinyilvánul a világ előtt. "Hármas csodával ékes napot ünneplünk" - énekli az Egyház zsolozsmája. Három ilyen kinyilvánulást hirdet és jelenít meg a liturgia:

1. A Napkeleti bölcsek a gyermekben elismerik a várva várt királyt. Ajándékaikkal kinyilvánítják az ő fönségét. Bennük már nem csak a zsidó nép járul a Kisded elé. (mint a pásztorok hódolatában), hanem a pogányok is, az egész földkerekség. Ők az "első zsengéje" az Egyházba belépő népeknek. Mi magunk vagyunk a királyok, akik Krisztusnak hódolunk, a fel­ajánlási menetben adományokat viszünk, s az áldozati lakomában Krisztus jelenlétével találkozunk. Minket a hit csillaga vezet Betlehembe.
2. Az ünnep teljes tartalmához tartozik Krisztus meg­keresztelkedésének misztériuma, amikor az Atya és a Szentlélek kinyilvánította, hogy Jézus a Fölkent. Így tehát ez is megnyilvánulás (Epifánia). Erről a titok­ról a liturgia külön emlékezik meg a Vízkeresztet követő vasárnapon.
3. E nap misztériumaihoz tartozik a kánai menyegző csodája: szintén kinyilvánulás, Epifánia, mert ez volt Jézus első csodája, isteni hatalmának első kinyilvánítá­sa. "Nyilvánosságra hozta, megjelentette dicsőségét, és tanítványai hittek benne." Eredetileg ezt is Vízkereszt­kor ünnepelték, most a Vízkereszt utáni 2. vasárnap evangéliuma emlékezik meg róla ("C" év).
A három "megjelenést" a Vízkereszti himnusz foglalja össze, s így hirdeti az ünnep szép antifónája: "Hármas csodával ékes szent napot ünneplünk: ma a csillag a bölcseket a jászolhoz vezette; ma borrá vált a víz a menyegzőn; ma úgy akarta Krisztus, hogy a mi üdvösségünk kedvéért János megkeresztelje őt a Jordánban, alleluja".

 

Hogyan üljük meg Vízkeresztet?

Adjunk hálát hitünkért, s mint a bölcsek, mi is csil­lagunkként kövessük azt. Vigyük a jászolhoz az isten­szeretet aranyát, az imádság tömjénjét, önmegtagadá­saink mirrháját. - E napon az Egyház vizet szentel és megáldja lakásainkat. Vegyünk részt a vízszentelésen, tartsunk otthon szenteltvizet és használjuk jámbor módon. Kérjük meg plébánosunkat, hogy látogasson meg minket, s áldja meg házunkat, hogy egész évben rajtunk legyen az úr áldása.
A szentmise, mint egy nagy felajánlási körmenet az újszülött Király elé, a napkeleti bölcsek vezetésével. Amikor a pap a templomba bevonul, köszöntjük a Városában megjelent Isten-Királyt, mert a mai nap igazán az Ádventnek beteljesedése és csúcspontja: Íme, eljött (=advenit) az Uralkodó!

 

Introitus ECCE ADVENIT (Malak 3,1 és Krón I. 29,12)

   
 
Krisztus már a teremtés jogán királyunk. Most eljött, hogy népének hódolatát fogadja, de egyben minden javaival meg is ajándékozza őt. (Ehelyett énekelhető a karácsonyi Introitus: Gyermek született...)

(2. zsoltártónus)

 

71. zs.: 1. Isten, add ítéletedet a / Királynak * és igazságodat a Király Fiának! ANT. 2. Tarzisz királyai és a szigetek ajándékokat / áldoznak * Arábia és Sába királyai adományokat hoznak. ANT. 3. És imádja őt a föld minden / királya * és minden népek szolgálnak néki. ANT. Dicsőség az Atyának és /Fiúnak * és Szentlélek Istennek. Miképpen kezdetben vala, most és mindenkor * és mindörökkön örökké amen. ANT.
Karácsonyi Kyrie

Olvasmányközi énekek:

   
  A/ Iz 60, 6 és 1. Lélekben évszázadokat megyünk viszsza, s örvendezve ébresztgetjük Jeruzsálemet: a bölcsek hódolatában a pogányok megtéréséről szóló ősi jóslatok teljesednek. De egyben az Egyházat, az új Jeruzsálemet is szólítgatjuk, hiszen őneki kell őriznie és hirdetnie a pogányoknak Krisztust, az idők végezetéig. B/ Máté 2,2. Az ószövetségi jövendölésre az alleluja az evangéliumi beteljesedés szavaival válaszol.
 

Válaszos zsoltár (RESPONZÓRIUM):

V/ ! Kelj föl és világosodj meg, Jeruzsálem * mert az Úr dicsősége fölragyogott / feletted. N: ÉS HIRDETIK AZ ÚR... MIND ELJŐNEK...
ALLELUJA. V/ Láttuk napkeleten az ő / csillagát * és eljöttünk adományainkkal imádni az / Urat. Alleluja

Communio VIDIMUS STELLAM (Máté 2,2).

   
 
Mi is "láttuk az ő csillagát", nekünk is meghirdették - itt, a misében - a Messiás születését. És mi eljöttünk ide az oltárhoz áldozati adományainkkal. Nem hiába: megtaláltuk Őt a szentáldozásban!
   


(5. zsoltártónus )

97. zs.: 1. Énekeljetek az Úrnak új / éneket * mert csodadolgokat csele/kedett. 2. Győzelmet szerzett neki az ő / jobbja * az ő szentséges / karja. ANT. 3. Megmutatta az Úr az ő Üdvös/ségét * kinyilatkoztatta Igazságát a nemzetek színe / előtt. 4. Megemlékezett irgalmas / voltáról * és ígéreteiről Izrael / házának. ANT. 5. Meglátta a föld minden / határa * a mi Istenünk Üdvös/ségét. 6. Örvendjetek az Úrnak, minden / földek * énekeljetek és vigadjatok és dicséretetí / mondjatok. ANT. 7. Vigadjatok az Úr Királynak színe előtt + induljon meg a tenger és benne / minden * a földkerekség és mind, akik azon / laknak. 8. Tapsoljanak a folyóvizek + és a hegyek is velük örvendezzenek az Úr színe / előtt * mert eljött a földet / ítélni. ANT.

forrás: Éneklő Egyház